Model: Cruze (J300/305/308)
Engine: 1.7 D (131 HP/ 96 kW)
Product Type: GTS 5 + App
Power Gain: +39 HP
Torque Gain: +85 Nm
Fuel Economy: Up to +20%
🚚 Free Shipping Next-Day Delivery
Premium connected tuning for your Chevy Cruze (J300/305/308) 1.7 D
Performance Gains
Power Increase:+39 HP
Torque Increase:+85 Nm
Fuel Efficiency:Up to +20%
After Tuning
Total Power:170 HP (up from 131 HP)
Total Torque:385 Nm (up from 300 Nm)
Features
  • All GTS 5 features plus app control
  • Real-time engine data monitoring
  • Fine-tune power delivery via app
  • Multiple driving modes
  • Free RaceChip app for iOS and Android
Vehicle Compatibility
Vehicle:Chevy Cruze (J300/305/308) 1.7 D
Engine:1.7 D (131 HP/ 96 kW)
Stock Power:131 HP / 96 kW
Stock Torque:300 Nm